EUR  
Türkçe  
Rezervasyon Hattı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Araç Kiralama

Adnan Menderes Havalimanı ,TÜRKİYE 'nin İZMİR iline hizmet veren uluslar arası havalimanıdır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar  terminal ofisimiz 7/24 araç kiralama olarak faliyet göstermektedir.izmir havalimanı araç kiralama firmaların arasında en uygun fiyat garantisi vermekteyiz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı dış hatlar terminal ofisimiz 7/24 araba kiralama olarak aliyet göstermekteyiz.izmir havalimanı araba kiralama firmaların arasında en ucuz fiyat garantisi vermekteyiz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı terminal ofimizin havalimanında otoparkı mevcuttur.Siz Degerli müşterimize izmir havalimanı araba kiralama esnasında teslimat için en kolay şekilde teslimat yapmaktayız.

Şehir merkezinin 14 km (8,7 mi) güneyinde, Gaziemir ilçe sınırları içindedir.
Adını 1950-1960 yılları arasında Başbakanlık yapan Adnan Menderes'ten (1899-1961) almaktadır.
Havalimanının sahibi Devlet havalimanı işletmeleri iken işletmecisi Tav havalimanı 'dır.

 

2020 yılında 15.510.378 yolcu ve 92.127 uçak trafiğine ev sahipliği yapan Adnan Menderes Havalimanı, ülkenin en işlek beşinci havalimanıdır.
Kargo trafiği bakımından ise 11.689 ton ile ülkedeki havalimanları arasında üçüncü sıradadır. 

Eski adı Cumaovası Havaalanı olan Adnan Menderes Havalimanı yeniden inşa edilmeden önce, izmir 'deki sivil uçuşlar Çİğli Havalimanı'ndan gerçekleştiriliyordu. Çiğli Havaalanı onarıma girdiği zamanlarda Cumaovası Havaalanı devreye alınıyordu; ancak teknik yetersizlikler nedeniyle gece uçuşları yapılamıyordu ve büyük uçaklar piste inemiyordu.
Cumaovası Havaalanı'nda ayrıca Türkiye nin ilk havacılık müzesi kuruluydu.15 Mayıs 1971'de açılan ve 1978 yılına kadar açık kalan müze, daha sonra istanbul'a taşındı

Artan ihtiyaçla birlikte Cumaovası havaalanının sivil uçuşlara tahsil edilmesi yönündeki planlar 1980'lerin başında oluşturuldu ve çevredeki araziler istimlak edildi. Havalimanının temelini 1984 yılı mayıs ayında 1980'deki askeri darbe sırasında genelkurmay başkanı olan ve ardından cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Kenan Evren attı. Proje tutarı 15 milyar 300 milyon lira olarak belirlenmişti.
Havaalanının 1987'de hizmete girmesi öngörülse de, bütçe kısıntıları nedeniyle proje açıklanan zamanda tamamlanamadı.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in adı verilen yeni havalimanı 17 Kasım 1987’de hizmete girdiğinde İstanbul’un ardından Türkiye'nin ikinci büyük havalimanıydı.
Evren havalimanına İzmir'in "düşman işgalinden kurtuluşunu" simgeleyen 9 Eylül adının verilmesini istemiş ancak hükûmet buna uymamıştı.

Evren anılarında "Zannettiler ki bu ismi vermekle oy oranını çoğaltacaklar". dedi.

1998'de ortaya çıkan kapasite ihtiyacı nedeniyle dhmi, iç hatlar terminalinin dış hatlar terminaline taşınmasına ve yeni bir dış hatlar terminali yapılmasına karar verdi.Projenin yap işlet devret  modeliyle oluşturulması kararlaştırıldı ve 5 milyon yolculuk terminal yapılması öngörüldü.
 16 Ağustos 2004'te Havaş ile Bayındır İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun ihaleyi 6 yıl 7 ay 29 gün işletme süresi karşılığında 125 milyon avro ile kazandığı açıklandı. Girişimde Havaş'ın yüzde 65, Bayındır'ın ise yüzde 35 payı bulunuyordu ve inşaatın 24 ayda bitirilmesi öngörülüyordu.

2005 yılı ortasında terminal inşaatı devam ederken Havaş'ın yüzde 60 hissesi CINER holing tarafından o sırada İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni de işleten tav'a satıldı. Öngörülenden sekiz ay önce bitirilen ve 150 milyon avroya mal olan yeni terminal 9 Eylül 2006'da açıldı ve işletmesi TAV tarafından üstlenildi.

Adnan Menderes Havalimanı 2009'da Doha Aviation Summit'te “yılın çevreci havalimanı” seçilmiştir. ACI Europe tarafından 2010'da ilk kez verilen “Eko-inovasyon” ödülünü almıştır.

Havalimanı iç hatlar terminalinin ilk girişindeki güvenlik kontrolü, 1 Temmuz 2015'te kaldırıldı ve Türkiye'de ilk kez böyle bir uygulama gerçekleştirilmiş oldu.

Terminaller

İç hatlar

Eski dış hatlar terminali yenilenerek 11 Mayıs 2007'den sonra iç hatlar terminali olarak hizmet vermeye başladı. Terminalin büyüklüğü 28.500 m2 idi.Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali yeni terminal inşaatı çerçevesinde yıkıldı ve 1 Ocak 2012'den itibaren Dış Hatlar terminali ortak kullanılma açıldı.

DHMİ, Kasım 2011'de Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nin yenilenmesi, iç ve dış hatların 2032 sonuna kadar işletilmesini içeren bir ihale açtı. İhaleyi 610 milyon avro bedelle TAV Havalimanları kazandı. TAV, proje kapsamında 250 milyon avro yatırım yapılacağını açıkladı. Yeni terminalin temeli 15 Haziran 2012'de atıldı ve açılışı 17 Mart 2014'te yapıldı.

TAV İnşaat tarafından yapılan yeni terminal yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alana sahiptir ve yaklaşık 20 milyon yolcuya hizmet verebilecek durumdadır.Projede 2.537 araçlık kapalı otopark ve 3 bin araçlık açık otopark da bulunuyor.

İç hatlar terminali, Sürdürülebilir kalkınma derneği (SKD) tarafından İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulama ödülüne ve Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından Ulusal Çelik Yapı Tasarımı ödülüne layık görülmüştür. 2016'da Türkiye'nin ilk LEED sertifikalı binası oldu.
marmuhendislik İzmir Airport.

Dış hatlar

Dış hatlar terminali 107 bin 699 metrekare büyüklükle Türkiye'deki dördüncü büyük dış hatlar terminalidir. Dış hatlar terminali projesi Devlet Hava Meydanının düzenlediği mimari proje yarışması ile elde edilmiştir. Düzenlenen yarışmada Yük.Mim. Rest. Uz Yakup Hazan'ın tasarladığı proje 1. olmuş ve uygulanmıştır. Yarışma bünyesinde Havalimanı gelişme perspektifiyle ilgili çalışmalar istenmiş bu kapsamda Yakup Hazan'ın tasarladığı iç hatlar terminalide 1. etap gelişme planı çerçevesinde uygulanmıştır. Temeli 22 Eylül 2005'te atılan yenilenen terminal 9 Eylül 2006'da açılmıştır. Dış hatlar terminali 2007 yılında ECCS tarafından Avrupa Çelik Yapı ödülüne layık görülmüştür.

Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ndeki gümrüksüz satıs magazaları TAV Havalimanları ve Unifree ortaklığıyla kurulan ATÜ Duty-Free tarafından işletilmektedir. Toplam 2 bin 353 metrekareye yayılan mağazalarda günün her saati hizmet verilmektedir. Gidiş katında yedi, geliş katında iki mağaza bulunmaktadır Rent a car Ofisleri AVİS ,BUGDET, HERZ ,RENGO KURAY vb. firmalarıyla 7/24 hizmet vermektedir.

 

Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katında, pasaport kontrolü öncesinde TAV Galeri İzmir adlı bir sergi alanı yer almaktadır. Şubat 2011'de açılan galeride yıl boyunca resim, fotoğraf ve benzeri alanlarda sergiler düzenlenmektedir.
 

Şube 2

 Adres: Dokuz Eylül Mah. İç Hatlar Terminali Adnan Menderes Havalimanı, 35410 Gaziemir

 Telefon: 0232 252 43 63

 

Şube 3

 Adres: Dokuz Eylül Mah. Dış Hatlar Terminali Adnan Menderes Havalimanı, 35410 Gaziemir

 Telefon: 0232 252 43 63

 

 

Ödeme Yöntemleri
https://www.gaziemirrentacar.com/ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır -